FUJRAJFAJZEN

FUJRAJFAJZEN

8/18/2015

Vujčić: Zbog Euribora i Libora rast će kamate na kredite


Guverner HNB-a Boris Vujčić u razgovoru za HRT kazao je kako se može očekivati rast kamata na kredite u eurima obzirom na niske razine Euribora i Libora. Rast bi mogao biti veći nego što se očekuje, upozorava guverner
banka.hr/HRT/Tportal Objavljeno 08.48, 15.04.2015.
Pregovori o kreditima u švicarskim francima zapeli su na pitanju tečaja, a na tržištu je još jedan opasan financijski proizvod. U razgovoru za HRT, guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić upozorio je da bi rate kredita u eurima mogle rasti.

"Kao što sam 2005. i 2006. upozoravao na riskantnost financiranja kredita u švicarskom franku, tako sam prije dvije godine upozoravao na riskantnost vezanja kredita uz Euribor ili Libor", rekao je Vujčić, dodajući da je trenutno nešto više od trećine stambenih kredita u Hrvatskoj vezano uz te kamatne stope prema kojima banke posuđuju novac drugim bankama. 
"Na ovim razinama na kojima su danas Euribor i Libor, možemo s puno većom izvjesnošću nego 2005. i 2006. očekivati rast tih kamatnih stopa u budućnosti, što bi moglo dovesti do bitno većeg rasta rata kredita nego što ljudi očekuju. Još jednom ću to ponoviti pa će se možda za par godina, kada se bude o tome razgovaralo, moći podsjetiti da smo na vrijeme na to upozoravali", izjavio je Vujčić, gostujući večeras u emisiji 'Druga strana' HTV-a.
Inače, banke su prepune novca, a gospodarstvo ne može do povoljnih kredita. Vujčić je rekao da HNB poput ostalih središnjih banaka može kreirati jeftinu likvidnost bankama iz koje one mogu davati kredite i to HNB već dugo vremena i čini.
Guverner Vujčić istaknuo je kako je prošli tjedan u bankama bilo rekordnih 10 milijardi kuna viška likvidnosti koje banke drže u HNB-u po kamatnoj stopi od 0 posto. Zašto ne plasiraju taj novac treba pitati bankare.
"Već dugo nisam vidio predsjednika uprave neke banke da odgovara na to pitanje na televiziji, pa mene uvijek pitaju to. Ja sam lijepo rekao da ono što može napraviti monetarna politika je da može dovesti konja do vode, ali ga ne može natjerati piti", kazao je Vujčić. 
Dodao je da je razlika između kamatnih stopa po kojima banke drže tu likvidnost u HNB-u i kamatne stope po kojoj kredite plasiraju poduzećima pet posto. HNB je stvorio višak likvidnosti koji je pet puta viši nego u eurozoni - novca ima jako puno i to po kamatnoj stopi od 0 posto, rekao je Vujčić za HRT.
To što banke novac ne plasiraju građanima i gospodarstvenicima, već uglavnom državnim jedinicama, Vujčić je objasnio jedino time što banke plasiraju novac tamo gdje im je najmanji rizik.

No comments:

Post a Comment